Jak uczyć się słówek?

Trudność, którą napotyka chyba każdy, kto uczy się języka obcego – słówka. Bez nich ani rusz: wystarczy, że spróbujemy wypowiedzieć kilka zdań w języku obcym w dowolnej sytuacji –  za granicą w hotelu, podczas telekonferencji w pracy lub podczas zwykłej rozmowy w firmowej kuchni  – a szybko możemy się przekonać ,że nawet przy słabej znajomości gramatyki spokojnie poradzilibyśmy sobie z wyrażeniem myśli – ale bez znajomości słownictwa napotykamy blokadę, która często jest nie do przeskoczenia. 

Oczywiście mamy do dyspozycji także inne formy wyrazu – na przykład  gestykulację. Ale nie wszystko jesteśmy w stanie pokazać tak, aby nasz rozmówca wiedział, o co nam chodzi. Bo jak na przykład pokazać takie słowa jak:

 • Przebukować
 • Sprawdzić
 • Dziwny
 • Trwać
 • Herbata
 • Kilka
 • Spotkanie ?

Sytuacje, w których brakuje nam słów często są frustrujące. Mogą również prowadzić do poczucia zażenowania, a nawet rezygnacji i myśli typu: „ nigdy się nie nauczę tego angielskiego” lub „to nie dla mnie”. Szczególnie irytujące bywają  momenty, kiedy przychodzi nam użyć 

Słowa, które przecież kiedyś znaliśmy! 

A teraz w głowie mamy czarną dziurę.W żaden sposób nie możemy przypomnieć sobie potrzebnego słowa, chociaż w panice szukamy go w zakamarkach pamięci. Czas mija, stres i panika narasta, a my czujemy się coraz bardziej skonsternowani. Zwłaszcza, że nasz rozmówca nie poczeka spokojnie, aż znajdziemy właściwe słowo – to nie nauczyciel 😉

Wówczas postanawiamy, często już po raz kolejny, zabrać się porządnie za naukę słownictwa. Ale jak? Po chwilowym przypływie energii nachodzą nas wątpliwości:

 • Brak czasu: bo nawał pracy, bo rodzina, bo obowiązki w domu
 • Brak materiałów: bo z czego się uczyć – ze słownika?
 • Brak motywacji – zaczynamy z zapałem, a po kilku tygodniach, a czasem i dniach ☺ odpuszczamy

Jak więc nauczyć się słówek raz a dobrze i w końcu zacząć je zapamiętywać?

 1. Nie ma czegoś takiego jak „brak czasu”

 O problemach ze znalezieniem czasu na naukę i powtarzanie słówek słyszę w pracy przynajmniej kilka razy w tygodniu. Za każdym razem odpowiadam: zarezerwuj na to 10 minut dziennie, wybierz miejsce i po prostu zacznij. Co stoi na przeszkodzie, aby powtarzać słownictwo siedząc na toalecie? Albo wracając autobusem po pracy? Albo czekając, aż kawa się zaparzy? Każda forma i każda minuta poświęcona na naukę się liczy – trenujemy wówczas mózg do zapamiętywania słów, a on nam za to podziękuje w momencie, gdy niespodziewanie przyjdzie nam ich użyć.

 1. Mierz siły na zamiary

To bardzo ważny punkt. Sporo osób poddaje się i rezygnuje po kilku tygodniach (lub dniach) ponieważ uznają oni, że zwyczajnie w świecie nie są w stanie opanować materiału i zapamiętywać słówek. Dlaczego tak się dzieje? Najczęściej dlatego, że za dużo na siebie wzięli. Bardzo często powtarzam moim kursantom: nie bądź zbytnio ambitny! O ile ambicja to bardzo pozytywna cecha  i przydaje się w życiu na szerszą skalę, o tyle podczas uczenia się słownictwa po prostu się nie sprawdza. To dlatego, że aby TRWALE nauczyć się słów, trzeba je często powtarzać. Nasz mózg jest w stanie odtworzyć tylko to, czego się naprawdę solidnie nauczył. Nie utrwalisz nowego słownictwa biorąc sobie za cel 20 nowych słówek dziennie. Nie wierzysz? To spróbuj i sprawdź następnego dnia, ile zapamiętałeś i ile jesteś w stanie spontanicznie odtworzyć podczas rozmowy i użyć w zdaniu, które samodzielnie ułożysz. Obstawiam 5, i to maksymalnie.

Dlatego proponuję Ci zacząć od 3-4 słów dziennie i dokładać nową porcję słówek co 2 dni. Albo i co 3. Wówczas naprawdę te 10 minut dziennie wystarczy. A w międzyczasie….

 1. Powtarzaj, powtarzaj, powtarzaj

Moim zdaniem nie istnieje coś takiego jak za duża liczba powtórek. Ich celem bowiem nie jest wkuwanie na blachę (tak znienawidzone jeszcze od czasów szkolnych), ale trenowanie mózgu do zapamiętywania i przetwarzania informacji. Im częściej powtarzasz, tym więcej zapamiętujesz i lepiej kojarzysz. Tym lepiej dla Ciebie. Nie ma cudów, jest tylko systematyczna praca. Przy odrobinie uporu i cierpliwości wkrótce zobaczysz efekty. Wszystko w Twoich rękach <3

 1. Bądź systematyczny, błagam!

Powtarzam to od lat jak mantrę i będę powtarzać dalej, bo widzę, że jest to potrzebne: lepiej mniej, a regularnie. Dlatego zachęcam, aby brać mniejsze porcje materiału i namawiam do znalezienia choćby 10 minut, ale CODZIENNIE. Jest to nie tylko łatwiejsze niż poświęcenie całej godziny w środku tygodnia (i np. poczucie zabierania cennego czasu rodzinie…), ale też bardziej realistyczne. Bo łatwiej Ci będzie wytrwać w postanowieniu, gdy wiesz, że będziesz musiał(a) przeznaczyć na słówka tylko 10 minut, a nie całą godzinę – nie wymaga to po prostu tak wielkiej organizacji.

 1. Próbuj samodzielnie układać zdania z nowymi słówkami

„Ale jak to? Całe zdania??? To trudne!” – zaraz powiesz. Otóż niekoniecznie. Zachęcam Cię do układania nawet bardzo prostych , krótkich zdań z tymi trzema-czterema nowymi słówkami, o których napisałam w punkcie 2. Po co to wszystko? Po to, aby szybciej zapamiętywać. Mózg to aparat logiczny i najszybciej się uczy poprzez skojarzenia. A najprościej skojarzysz dane słowo, gdy użyjesz go w znanym Ci i przydatnym Tobie kontekście. Tutaj rada: układaj takie zdania, których użyłbyś na co dzień – w życiu osobistym, w pracy, w podróży (jeśli akurat się wybierasz i potrzebujesz odświeżyć słownictwo). Jest większe prawdopodobieństwo, że za jakiś czas naprawdę będziesz musiał/chciał użyć właśnie tego słowa i prawdopodobnie będziesz chciał powiedzieć takie właśnie zdanie – wówczas masz już gotowca ☺. O ile łatwiej!

 1. Korzystaj z fiszek

  Fiszki to skarb. Można kupić tradycyjne, papierowe (takie też można zrobić samodzielnie) lub skorzystać z aplikacji: wielu kursantów chwali sobie Fiszkotekę, Quizlet, Memrise i Duolingo. Te aplikacje na telefon to praktyczna i poręczna alternatywa dla ich papierowej wersji. Polecam fiszki każdemu, są łatwe w obsłudze, można je przeglądać wszędzie (w poczekalni u dentysty, w kolejce w sklepie lub na wspomnianej już toalecie ☺). Wzrokowo szybciej zapamiętujemy, a noszenie słówek w aplikacji lub na małych karteczkach wymaga mniej wysiłku niż rozpisywanie słów na kartkach zeszytu lub rozwieszanie samoprzylepnych kartek na meblach i drzwiach w domu – chociaż to drugie jest dobrym pomysłem i jeśli tylko ktoś ma ochotę i możliwość – polecam.

 1. Bonus: no dobra, ale skąd ja mam wziąć te nowe słówka? Przecież nie z głowy

Jeśli korzystasz z kursu językowego, sprawa jest prosta – powtarzasz po prostu materiał z lekcji. Jeśli korzystałeś z kursu dawniej i nadal masz notatki – możesz po prostu odkurzyć stare materiały. A co, jeśli nie? Wówczas polecam:

 • dostosowane do Twojego poziomu interaktywne lekcje – czytanki i ćwiczenia słuchowe na Breakingnewsenglish.com. 
 • Z kolei na Newsinlevels.com  znajdziesz filmy do obejrzenia, przeczytania i posłuchania na 3 różnych poziomach zaawansowania – bardzo ciekawe tematy, od futbolu po jazdę konną i wydobywanie diamentów.
 • Słówka podzielone na kategorie oraz interaktywne ćwiczenia do nich znajdziesz na learnenglish.britishcouncil.org.
 • A może chcesz poczytać oryginalne scenariusze hollywoodzkich filmów? Zajrzyj na: imsdb.com
 • Lubisz czytać krótkie historie w oryginale? Na classicshorts.com znajdziesz mnóstwo pozycji podzielonych według autora, tytułu i gatunku.
 • Darmowe ebooki po angielsku można pobrać tu: english-e-reader.net. Są podzielone według poziomu zaawansowania.
 • Serdecznie polecam dreamreader.net tym, którzy chcą słuchać nagrania jednocześnie czytając tekst. Uniwersalne i bieżące tematy, a do każdego dołączony jest miniquiz na rozumienie tekstu oraz arkusz słówek

 Nauka słownictwa to temat rzeka i jeszcze nie raz go poruszę na blogu. Mam nadzieję, że ten post dodał Ci trochę otuchy i zainspirował do działania – taki jest mój cel ☺ To jak, zaczynasz dziś od 3 słówek? ☺

Napracowałam się aby stworzyć dla Ciebie ten tekst. Będzie mi bardzo miło jeśli go udostępnisz ☺

Dodaj komentarz

Ta strona używa plików cookies.
Szczegółowa polityka - RODO      
ROZUMIEM